Milyen válaszokat kapunk, ha megkérdezünk egy munkavállalót, hogy milyen volt a legutóbbi csapatépítő, amin vettek céges keretek között? Ehhez hasonló mondhatok hangoznak el:
„Voltunk két hete sörözni munka után.” „Rendszeresen megyünk kirándulni és ilyenkor ott is alszunk a környéken egy hotelben, nagyon hangulatos szokott lenni.” „Karácsonykor vacsival egybekötött bulit szoktunk rendezni, ugyan mindenki a közvetlen munkatársaival ül egy asztalnál, de hát nem kell mindenkivel jóban lennünk.”
Vajon ezek tényleg csapatépítő programok?
Mit gondol erről a szakember?
Sok cég munkavállalói gondolnak úgy ezekre a közösségi eseményekre, mint csapatépítőkre, de amit trénerként csapatépítő név alatt értünk, az ettől eltérő. Szakemberként ezeket az alkalmakat lehetőségként látjuk, amivel változást, pozitív irányú fejlődést lehet elérni – sokszor jókedvű, vidám, izgalmas programok által. A potenciál benne van minden rendezvényben, hogy eleget „adjon” a cégnek/csoportnak, a kérdés inkább az, hogy kiaknázzuk-e a benne rejlő lehetőségeket.
És persze sok minden függ attól, hogy milyen céllal vágunk neki egy programnak. Ha csak annyit szeretnénk elérni, hogy a munkatársak érezzék, hogy fontosak a cégnek, akkor egy koktélozás pont megfelelő program. Ha viszont valóban építeni szeretnénk a kapcsolatokat a csapatunkban, célunk, hogy hatékonyabb legyen a működés és az emberi kapcsolatok által erősebb legyen a cég munkatársai közötti szövet, akkor fontos lehet, hogy olyan programot biztosítsunk, ahol tudnak keveredni egymással, ahol megtudnak új információkat egymásról, és akár új helyzetekben ismernek rá saját maguk működésére is. Ezért lehet hasznos trénerrel menni egy csapatépítő rendezvényre.
Mit csinál a tréner a csapatépítőn?
Egy jó tréner a megfelelő programot, kihívást tudja állítani a csapat elé. A megfelelő program pedig illeszkedik a csapat mentalitásához, együttműködési szintjéhez, bizalmi szintjéhez, aktivitásához, életkorához, egészségi állapotához (igen, igen, ezt is fontos figyelembe venni), nemi összetételéhez, és az épp aktuális energiaszintjéhez.
Ha jól választasz trénert, nem csak kihívásról, hanem a hangulatról, az időtartásról és az izgalmas beszédtémákról is gondoskodik. Minden csapatépítő fontos mozzanata, amikor a résztvevők egymásról tudnak meg új dolgokat, például, hogy valaki hónapok óta énekórákat vesz, és új hobbija, hogy pop-számokat énekel, vagy hogy régen gitárosként rock bandája volt, esetleg, hogy kaktuszgyűjteménnyel rendelkezik, ami több, mint 300 darabot számlál. Ezek valós történetek olyan csapatokról, ahol azt gondolták, nem tudnak újat mondani a többieknek önmagukról. De mire is jó ez az új tudás? Minél több részletet tudsz meg a munkatársad privát életéről, annál jobban látod az Embert a dolgozó mögött és könnyebb hozzá kapcsolódnod, egyszerűbb elfogadnod, ha hibázik, könnyebb visszajelzést adni neki és könnyebben fordulsz hozzá segítségért. Bárhol is vagyunk épp, emberi szükséglet a kapcsolódás, egymás megismerése, az együttérzés, az interakciók.
A tréner a mértékre is figyel: fontos szem előtt tartani, hogy mi a rendezvény célja és nem átesni a ló túloldalára. Ha egy másfél napos csapatépítőn a megbízó meg akarja váltani a világot és teljes szervezetfejlesztést szeretne végrehajtani, ott is lényeges, hogy a tréner mire mond igent és hol látja meg a helyzet korlátait.
Praktikumok
Nagy előny, hogy ha vezetőként együtt dolgozunk egy trénerrel, akkor a program összeállításának terhe, az idő tartása, az újratervezés feladatai nem a mi vállunkat nyomják, hanem van ennek egy felelőse. Senki sem esik ki a csapatból amiatt, hogy a helyszínnel kell egyeztetnie, vagy a termet rendezi be épp a következő eseményhez. Ha rá tudjuk bízni magunkat és a csapatunkat egy trénerre, vagy trénerpárosra, akkor a hangulat megteremtése, fenntartása is az ő kezükben van.
Nehéz dolog ennyi mindent kiadni a kezéből egy vezetőnek, de sok hozadéka lehet, ha felszabadulunk a teher alól és át tudjuk adni magunkat a folyamatnak, valódi beszélgetésekben tudunk benne lenni anékül, hogy a jövőn aggódnánk. Egyszóval a tréner tudja biztosítani a vezető, illetve az ő asszisztenseinek teljes jelenlétét. Ez pedig felbecsülhetetlen!